Forside / Vis Nyhed
En målrettet indsats
En målrettet indsats
12 05 2010
SIS functional furniture A/S eller bare SIS Skolemøbler i Middelfart har specialiseret sig i produktion af møbler til folkeskoler, efterskoler mv. De ca. 50 ansatte fordeler sig på 20 medarbejdere i produktionen, hvor møbeldelene samles, og funktionærstabens 30 mand, hvoraf halvdelen er beskæftiget med salg.

HR ansvarlig Lone de la Roi: Vi oplevede et supergodt, dybt engageret og veltilrettelagt kursusforløb fra AMU-Fyns side. Vi har fordelt det over to forløb med 5 dage i 2008 og 5 dage i 2010. Kursusdagene er tilpasset konkret til vore produktionsmedarbejdere, hvor vi har præsenteret dem for ideer og handlinger, der straks kunne sættes i værk.

Det blev modtaget meget positivt og grundideen med fokus på jobrotation på en overskuelig og ryddelig arbejdsplads slog straks an. Meget konkret indhold med klare arbejdsbeskrivelser i billeder og tekst med fokus på vigtige detaljer har styrket arbejdsgangen, betydet færre reklamationer og lettet brugen af vikarer i højsæsonen. Alle har arbejdet positivt med og vi overvejer nu, hvordan vi kan give vore administrative medarbejdere et lignende tilbud, forklarer Lone de la Roi.

 
Vi uddanner folk
 
Søg
Selvbetjening